Fonksiyonel Olmayan Test Nedir ?

Bu yazımızda Fonksiyonel olmayan test nedir ? sorusuna cevap arayacağız. Fonksiyonel olmayan test, performans, yük, stres, kullanılabilirlik, sürdürülebilirlik, güvenilirlik ve taşınabilirlik gibi testleri içerir fakat bunlarla sınırlı değildir. Bu, yazılımın “nasıl” çalıştığını gösteren bir testtir.

Fonksiyonel olmayan testlerde fonksiyonel olmayan gereksinimler doğrulanır ve onaylanır. Fonksiyonel olmayan gereksinimler test edilebilir ve nesnel olmalıdır. Fonksiyonel olmayan gereksinimlere örnek vermek gerekirse;

  • SRS-PER-1: Sistem üzerinde, aynı anda 100 farklı kullanıcı oturumu açık olabilecektir.
  • SRS-PER-2: Sistem üzerinde tanımlanan kullanıcı parolaları en az 8 karakterden oluşacak, en az bir büyük harf, bir küçük har ve bir rakam içerecektir.

Fonksiyonel olmayan testler tüm test seviyelerinde uygulanabilir. Fonksiyonel olmayan test, genellikle yazılımın harici davranışını göz önünde bulundurur ve bunu gerçekleştirmek için çoğu test senaryosunda kara kutu test tasarım tekniklerini kullanır.

Fonksiyonel olmayan performans, yük ve stres gibi testler de genellikle test otomasyon araçları kullanılır. Apache JMeter en popüler kullanılan performans testi aracıdır.

Faydalı olması dileğiyle…

www.yasinalbakir.net