Python ile Selenium Kullanımı

Merhaba arkadaşlar bu yazımda Python programlama dilini kullanarak Selenium kütüphanesi ile sıfırdan test otomasyon kodları yazmayı anlatacağım. Bu yazı ilginizi çekerse Python ile Robot Framework kütüphanesinin kullanımıyla ilgili makalemi de inceleyebilirsiniz.

Test otomasyon kodları yazmadan önce bazı hazırlıklar yapmamız gerekmektedir.

  1. Python Kurulumu
  2. Selenium Web Driver Kurulumu
  3. IDE Kurulumu (PyCharm)

Python Kurulumu

Python’u kurmak için https://www.python.org/downloads/ adresine gidin ve buradan en güncel python sürümü bilgisayarınıza indirin.

python-web-site
Python Dowloand

Kurulum dosyasını indirdikten sonra yönetici olarak çalıştırın. Kurulum sihirbazı ekranında iken Add Python 3.8 to PATH kutucuğunu işaretleyin ve Install Now butonuna basın.

Python kurulumu tamamlandı.

Kurulumu kontrol etmek için yönetici modunda cmd açın. Komut satırına python yazın ve enter’a basın. Aşağıdaki gibi bir sonuçla karşılaşırsanız kurulum başarılı demektir. Sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Selenium Web Driver Kurulumu

Selenium Web Driver kütüphanesini, Python programlama dilinin bir bileşeni olan pip aracılığıyla indireceğiz. Pip, Python’da paket yönetim sistemi olarak geçmektedir. Selenium kütüphanesini kurabilmek için yine yönetici modunda cmd açın. Komut satırına pip install selenium yazarak onaylayın.

Selenium kütüphanesinin de kurulumu tamamamlanmış oldu. Bu arada pip modülünün güncel olmadığına dair bir uyarı mesajı aldım pip modülünü güncellemek için pip install –upgrade pip komutunu kullandım.

IDE Kurulumu (PyCharm)

Test otomasyon kodları yazabilmemiz için bize bir IDE gerekmektedir. Ben PyCharm kullanacağım siz farklı bir IDE’de kullanabilirsiniz.PyCharm’ı kurmak için https://www.jetbrains.com/pycharm/download adresine gidin. Açılan sayfada Professional ve Community olarak iki seçenek bulunmaktadır. Biz ücretsiz olan Community sürümü indirelim.

Kurulum dosyasını indirdikten sonra kurulum sihirbazında yer alan Installation Options bölümünde aşağıdaki işaretlemeleri yaparak Next butonuna basın.

Kurulum tamamlandıktan sonra test otomasyon kodlarımızı yazmaya başlayabiliriz.

PyCharm ile Test Projesi Oluşturma

PyCharm Welcome ekranından Create New Project butonuna basın.

Location alanında projenizin ismini belirtin ve Create butonuna basın.

PyCharm ile ilk test projemizi oluşturduktan sonra projemize yeni bir python file ekleyerek devam edelim. Proje üzerindeyken sağ tıklayın ve New / Python File seçeneğine basın.

Python dosyanıza bir isim verin ve Enter tuşuna basın.

Python dosyamız oluştuktan sonra ilk olarak unittest ve selenium kütüphanelerini kullanabilmek için aşağıdaki kod bloğunu python dosyanıza ekleyin.

import unittest
from selenium import webdriver

İlk test kodumuz aşağıdaki gibidir. Burada dikkat etmeniz gereken bir önemli nokta bulunmaktadır MyFirstTestCase adlı test sınıfının altında def test_correct_login adında bir method tanımladım eğer test methodlarınız test anahtar kelimesi ile başlamazsa PyCharm’da Empty Suite hatası alırsınız bu nedenle isimlendirmeniz hep test anahtar kelimesi ile başlamalıdır.

Run komutu vererek test kodunuzu çalıştırabilirsiniz.

Test sonucu aşağıdaki gibi görünmektedir.

Faydalı olması dileğiyle…