Hata Raporlama Nasıl Yapılır ?

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda test faaliyetleri sırasında bulunan hatanın yazılım geliştiricilere iletilmesi, yani hata kaydı açılması sırasında hangi noktalara dikkat edilmesi gerektiği üzerinde durmaya çalışacağım.

Temel test süreçlerinden biri olan hata raporlama, test yürütme süreci kadar önemlidir. Bu süreçte bulunan hatalar ilgili geliştiricilere ne kadar sağlıklı iletilirse bulunan hata da bir o kadar hızlı çözüme kavuşturulabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta test uzmanları hataları yapıcı bir dille karşı tarafa iletmesidir aksi durumda karşılıklı yanlış anlaşılmalara neden olunabilir.

Test ekibi ile yazılım geliştiriciler arasındaki iletişim ve ilişkileri sağlıklı şekilde yürütebilmek için test ekibi aşağıdaki hususlara dikkat etmesi gerekmektedir:

 • Aynı gemide olduğunuzu anlatın.
 • Bulduğunuz hataları tarafsız, yapıcı ve gerçek verilere dayanarak, karşı tarafı eleştirmeden iletin.
 • Karşı tarafın sizi anladığından ve sizinde karşı tarafı anladığınızdan emin olun.
 • Karşı tarafın bulduğunuz hatayı tekrar simüle edebilmesi için gerekli yardımı yapmaktan çekinmeyin.
 • Sayfa çalışmıyor, veriler gelmiyor vb. gibi genel geçer hatalar bildirmeyin, hatanın hangi durumda ve hangi verilerle alındığını göstermeye çalışın.

Aşağıda TFS üzerinde gerçekleştirilen yazılım hata yönetim yaşam döngüsüne ait bir akış bulunmaktadır.

Define & manage bugs or code defects - Azure Boards | Microsoft Docs
Hata Yönetim Yaşam Döngüsü

Hata Raporlama Araçları

Hata raporlama sırasında firmalar ücretli veya ücretsiz çeşitli iş yönetim araçları kullanmaktadır. Ücretli olan yazılımlara örnek vermek gerekirse TFS ve JIRA örnek verilebilir. Ücretsiz yazılım olarak ise Redmine da kullanılmaktadır.

Peki bir hata kaydı hangi kısımlardan oluşmaktadır aşağıda gördüğünüz örnekte TFS aracı üzerinden hata kaydı açılırken hangi alanların doldurulduğunu inceleyelim.

TFS / New Bug Record
 1. Başlık (Title) : Hata başlığı diğer hatalarda ayırt etmek için yazılır. Hata başlığı kısa ve öz olmalıdır. Örnek vermek gerekirse “Kullanıcı tanımlama ekranında kaydet butonuna basıldığında hata veriyor.”
 2. Atama (Assigned To) : Bulunan hatanın hangi geliştiriciye veya takım liderine atanacağı bu alandan seçilmelidir.
 3. Öncelik (Priority) : Yazılım Test Planın’da hatalar önceliklerine göre derecelendirilmelidir. Bulunan hataların öncelik değerleri plana göre doğru şekilde girilmelidir.
 4. Önem Derecesi (Severity) : Bulunan hatalar önem derecesine göre gruplandırılmalıdır. İlgili geliştirici hataları önem derecesine göre çözmelidir.
 5. Hata Kaynağı (Root Cause) : Bulunan hatanın kaynağı belirtilmelidir. Bu bilgi test faaliyetleri sonucunda ölçüm ve analiz için kullanılabilir.
 6. Adımlar (Repro Steps) : Bulunan hatanın ilgili geliştirici tarafından tekrar simüle edilebilmesi için hatanın adım adım yazılması gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki örneği verebiliriz:
  1. Kullanıcı tanımlama sayfasına gidilir.
  2. Ekranda yer alan tüm zorunlu alanlar doldurulur.
  3. Kaydet komutu verilir.
   • Beklenen Sonuç: Kullanıcı tanımlama işleminin başarıyla tamamlandığına dair bilgilendirme mesajı verilmesi gerekir.
   • Gerçekleşen Sonuç: NullPointerException hata mesajı alındı.
 7. Ekler (Attachments) : Bulunan hatanın ekran görüntüsünü veya video kaydını alarak bu alana yüklenmesi test ekibinin hatayı geliştirme ekibine daha kolay aktarabilmesini sağlayacaktır.

Faydalı olması dileğiyle…

www.yasinalbakir.net